Kalandos fizika

Home Page AI in medical diagnosis What's New Page Contact Page The quality of information G-Lab Members Kalandos fizika Rejtélyes fizika A Gondolkodás Geometriája Több, mint fizika UFO's at G-Lab Custom Blank

Kalandos fizika - published in 2010 by Pallas-Akadémia Publishing House

 

Vet by Prof Dr Nagy László - Dept of Physics, Babes-Bolyai University of Cluj

Illustrations: Papp Gábor

Photos: NASA, Hubble Space Telescope 

About the book

A könyv a modern fizika azon kihívásainak felsorolásával kezdõdik, amely a részecskefizika, relativitáselmélet, kvantummechanika és húrelmélet jelenlegi ismeretei birtokában is megoldatlanok maradnak.

E problémák eredményes tárgyalása érdekében a fenti tudományágak és nézõpontok egyesítését javasolja a szerzõ - valami ahhoz hasonló módon, amint a koraközépkori viking csatahajók voltal alkalmasak a nyílt tengeren, de a folyókon felevezve is elérni céljaikat. A kerettörténet tehát a XI. század közepén zajlik, egy Európát átszelõ viking portya során, és megismerkedhetünk hõseink mindennapjaival, mitológiájával, gondolkodásmódjukkal. A viking történetbõl minden hárommal osztható számú fejezetben a szerzõ kilép és ismerteti az érintett témákról jelenleg kialakított tudományos álláspontot. 

A kalandos történet során a vikingek elõtt feltárul a tér és a részecskék legelemibb szerkezete, miután egy barátságos graviton szegõdik útitársukként, aki majd saját szemszögébõl ismerteti a dolgok állását.. 

Mert kalandban innen kezdve nincs hiány: már a II. fejezetben (Dimenziók a húrelméletben (1) - a vikingek esete a repülõ szõnyeggel) egy antigravitációs jármû utasát, Ali Babát ejtik foglyul a szövetséges graviton segítségével, aztán a relativitáselmélet, a Standard Modell és végül a húrelmélet titkai tárulnak fel. 

A Második Részben már a kozmológiáé a fõszerep. Az entrópia kapcsán szóba kerül ismét az idõ iránya, majd az Õsrobbanás, galaxisunk kialakulása, az anyag-antianyag kérdés és végül parányságunk még nyilvánvalóbbá válik a sötét anyag és a sötét energia tulajdonságainak tárgyalása során. A kozmikus infláció elképzelhetetlen viszonyait pontos adatokkal, ábrákkal és hasonlatokkal sikerül elképzelhetõvé tenni. 

A mûbõl hiányzanak a képletek és a matematikai levezetések - a lényeg azonban egy átlagos mûveltségû olvasó számára világossá válhat a párbeszédek és a kerettörténet követése során. A fizikáról szóló részek ugyanis úgy vannak beágyazva a kalandos, mitikus és csöppnyi frivolitást sem nélkülözõ elemekkel tarkított mûbe, hogy az emberi tudás határmezsgyéje ezen fogalmainak felfogása, megértése a lehetõ legenyhébb mértékben okozzon az olvasóban tudattágítással járó kellemetlen érzést. 
A szöveg megértését elõsegítik a szép kivitelezésû ábrák és egy tömör glosszárium is, amely a bonyolultabb fogalmakat elõfordulásuk rendjén magyarázza. 
És akinek nem elég ennyi szellemi kihívás, még találhat csemegéznivalót: a fejezetek végén olyan kérdések fogalmazódnak meg, amelyek az éppen említett fogalmakhoz kapcsolódnak - ezek megválaszolása tágabb kitekintést tesz lehetõvé a tárgyalt részeket illetõen.